Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Świeciu
  /  Blog   /  Jak oszczędzać na studiach?

Jak oszczędzać na studiach?

Jednym z wyzwań dla osób, które planują edukację wyższą, jest zarządzanie finansami. Budżet studenta bardzo często jest ograniczony. Wielu młodych ludzi decyduje się na pracę dodatkową, by podratować swoją sytuację materialną. Życie w dużym mieście kosztuje. Jak więc dysponować swoimi pieniędzmi, by starczało nie tylko na podstawowe wydatki, ale też na przyjemności, czy rozwijanie swoich zainteresowań? Jak oszczędzać na studiach?

Mieszkanie w akademiku zamiast na stancji

Sporą część studenckich wydatków pochłaniają opłaty związane z zakwaterowaniem. Wynajem stancji często bywa niepewny i obciążony dodatkowymi, niespodziewanymi kosztami. Oprócz regularnego czynszu, który może ulegać podwyżkom, najemcy muszą opłacać także rachunki za wodę, prąd i ogrzewanie, które nie są stałe i mogą znacząco podnieść miesięczne wydatki. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że te koszty różnią się w zależności od sezonu, a ich nagły wzrost może zaskoczyć nawet najlepiej zaplanowany studencki budżet. Poza tym wszelkie usterki i awarie najczęściej muszą być pokrywane z pieniędzy najemców. Akademik jest zdecydowanie korzystniejszą opcją ze względów ekonomicznych. Warto więc postarać się o przyjęcie do domu studenckiego.

Studia przez internet – sposób, by zadbać o budżet studenta

Edukacja przez internet staje się coraz bardziej powszechna. Ta forma kształcenia otwiera możliwości osobom, które z różnych względów nie mogłyby uczestniczyć w zajęciach, które odbywają się stacjonarnie i na które trzeba regularnie przyjeżdżać. Osoby, które studiują w ten sposób, nie tracą czasu na dojazdy, co pozwala na lepsze gospodarowanie dniem i łatwiejsze pogodzenie studiów z życiem zawodowym i osobistym. Mogą dostosować naukę do swojego rytmu i realizować ją z dowolnego miejsca.

Jest to też doskonały sposób na to, jak oszczędzać pieniądze. Wybierając studia online, unika się wielu kosztów, które wiążą się z tradycyjną formą nauki, takich jak opłaty za transport, wynajem mieszkania czy codzienne wydatki na posiłki poza domem.

Korzystanie ze zniżek studenckich

Chcąc zadbać o swój studencki budżet, warto wiedzieć, jakie ulgi przysługują studentom, gdzie można skorzystać ze zniżek na legitymację studencką. Posiadanie tego dokumentu uprawnia do zakupu tańszych biletów zarówno w komunikacji miejskiej, jak i w przypadku dalekobieżnych pociągów i autobusów. Także wejściówki m.in. do kina, na basen, do teatru, na koncerty, czy do klubów są tańsze dla osób, które studiują.
Warto zorientować się także, które lokale gastronomiczne oferują tańsze posiłki dla studentów. Część sklepów odzieżowych, księgarni, czy salonów komputerowych ma także specjalne rabaty dla uczniów, co szczególnie przydaje się przy zakupie podręczników, sprzętu elektronicznego czy oprogramowania. Korzystanie z tych przywilejów to skuteczny sposób na oszczędzanie w codziennym życiu.

Wspólne gotowanie

Kolejnym tipem na to, jak oszczędzać na studiach, jest wspólne gotowanie, dzielenie się posiłkami z innymi studentami. Dzięki temu można wykorzystać w pełni produkty, a jednocześnie zyskuje się różnorodność w diecie. Wspólnie przygotowując obiady, można nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też czas. Gotując na zmianę ze współlokatorami i dzieląc się jedzeniem, można w pełni wykorzystać składniki, nie marnuje się jedzenia i nie trzeba jeść przez trzy dni tego samego, posiłki się nie nudzą. To świetny sposób na urozmaicenie jadłospisu i wprowadzenie, zdrowszej, różnorodnej diety.

Oszczędzanie na studiach może być cenną lekcją zarządzania finansami, również przydatną w przyszłej karierze zawodowej i życiu po studiach. Konieczność gospodarowania pieniędzmi i planowanie wydatków stwarza również okazję do tego, żeby rozwijać umiejętność współpracy, zaradność i kreatywność. Może to być również okazja do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych. Chociaż łączenie pracy ze studiami nie jest łatwe, jest to sposób na zdobycie dodatkowego budżetu.