Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Świeciu
  /  Blog   /  Praca na studiach — jak pogodzić pracę ze studiami

Praca na studiach — jak pogodzić pracę ze studiami

Wielu ludzi łączy edukację z pracą zawodową. Są to zarówno absolwenci szkół średnich, którzy dopiero zaczynają kształcenie, jak i osoby działające już na rynku pracy, które chcą się przebranżowić, zdobyć nowy zawód, poszerzyć kwalifikację lub zrealizować niespełnione plany dotyczące ukończenia studiów. Motywacje bywają różne, a trend z jednoczesnym kształceniem i pracowaniem jest coraz bardziej widoczny. Czy praca na studiach to dobry pomysł?

Studia dzienne a praca – jak pogodzić?

Wiele młodych osób wybierając uczelnię państwową i naukę w formie stacjonarnej, wyjeżdża z rodzinnej miejscowości do miast, w których znajdują się wybrane ośrodki akademickie. Chęć studiowania poza miejscem zamieszkania związana jest z przeprowadzką, wynajmem mieszkania lub opłatą za akademik. Rodzice mają obowiązek utrzymania i kształcenia dzieci, jednak młodzi ludzie, chcąc wspomóc rodzinny budżet, decydują się podejmować zajęcia zarobkowe. Studia dzienne i praca na pełen etat są ciężkie do pogodzenia. Rozwiązaniem jest podjęcie zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin — dorabianie sobie wieczorami, w wolne dni i weekendy lub praca sezonowa w miesiące wolne od nauki. Studenci, którzy mają mniej niż 26 lat, chętnie są zatrudniani przez pracodawców. Jest to związane ze zwolnieniem z opłacania składek społecznych, co pozwala na sporą oszczędność. Można znaleźć zatrudnienie w zawodach, które pozwalają łączyć studia i pracę dzięki elastycznym grafikom, np. w lokalach gastronomicznych, w hotelach, call center, przy organizacji eventów czy w galeriach handlowych. Jedną z możliwości pracy na studiach jest też udzielanie korepetycji.

Studia zaoczne i praca – czy warto?

Osoby, które nie wyobrażają sobie tego, jak pogodzić pracę ze studiami dziennymi, mogą skorzystać z oferty studiów niestacjonarnych. Zajęcia odbywają się zazwyczaj w co drugi weekend, co stwarza możliwość do pracy na cały etat od poniedziałku do piątku. Studia zaoczne i praca to częsty wybór osób, które mają już jakieś doświadczenie zawodowe, ale chcą się dokształcić, by poprawić swoje warunki, otrzymać awans, zyskać nowe kompetencje. To też doskonały sposób, by poszerzyć horyzonty, odmienić swoje życie, poznać nowych ludzi i postawić na samorozwój. W niektórych branżach pracodawcy pomagają w finansowaniu płatnych studiów zaocznych.

Kształcenie przez Internet – szansa dla zapracowanych

Coraz bardziej popularne staje się kształcenie przez Internet. Uczelnie Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu to jedna ze szkół wyższych oferująca naukę online. Zajęcia odbywają się w trybie niestacjonarnym weekendowo za pośrednictwem nowoczesnych platform e-learningowych. To wygodna forma zdobywania wiedzy. Można uczestniczyć w wykładach w czasie rzeczywistym lub odtwarzać je o dowolnej porze. Nie traci się czasu i pieniędzy na dojazdy i zakwaterowanie, a uczyć można się niemal z każdego miejsca, w którym ma się dostęp do Internetu. Dzięki temu studia i praca nie kolidują ze sobą. Profesjonalnie opracowane treści, do których student może wracać dowolną ilość razy, pomagają utrwalić wiedzę. Jest to wspaniała alternatywa dla osób, które mieszkają w znacznej odległości od ośrodków akademickich, również dla wszystkich, którzy przebywają i pracują za granicą. Dzięki nowoczesnej formie kształcenia mają dostęp do doświadczonej, wysoko wykwalifikowanej kadry nauczycieli. W ofercie można znaleźć wiele różnych kierunków zarówno studiów pierwszego, jak i drugiego stopnia oraz studiów podyplomowych.