Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Świeciu
  /  Blog   /  Co po maturze – studia, praca, a może gap year?

Co po maturze – studia, praca, a może gap year?

Absolwenci szkoły średniej, którzy mają za sobą zmagania maturalne i uzyskali świadectwo dojrzałości, rozpoczynają nowy etap życia pełen wyzwań, ale też możliwości. To czas, gdy można kontynuować edukację na studiach, rozpocząć karierę zawodową, zdobyć uprawnienia dzięki kursom i szkoleniom, zrobić sobie rok przerwy, by zwiedzać świat, czy też odkrywać i rozwijać pasje. Decyzja o tym, co robić po maturze to kwestia indywidualna, powinna być dobrze przemyślana, ponieważ jest kluczowa dla dalszego rozwoju osobistego i zawodowego.

Wykształcenie po maturze – kursy, szkolenia, studia

Studia oferują możliwość zdobycia specjalistycznej wiedzy i umiejętności w wybranej dziedzinie, co zwiększa szanse znalezienia satysfakcjonującej pracy. Nauka na uczelni, poza tym, że pozwala zdobyć konkretne kompetencje z danego obszaru, także poszerza horyzonty, wyposaża w umiejętność krytycznego myślenia, a także zdolności analityczne, wpływa na rozwój człowieka i jego samoświadomość. Studia to też czas nawiązywania znajomości z osobami, które mają podobne aspiracje i ambicje w sferze zawodowej.

Jedną z opcji na to, co robić po maturze, jest też podjęcie rozmaitych szkoleń, czy stażów, dzięki którym zwiększa się swoje szanse na otrzymanie pracy. Wiele osób w tym czasie robi kursy na prawo jazdy, czy też korzysta ze szkoleń zawodowych, które przygotowują do pracy w konkretnych miejscach, jak np. salony kosmetyczne, studia masażu, czy żłobki i klubiki dziecięce. Jest to sposób, by przyswoić praktyczne umiejętności z danego zakresu i zdobyć potrzebne uprawnienia, które ułatwiają start w karierze zawodowej.

Praca po liceum z maturą – jak znaleźć pierwszą pracę?

Praca po liceum z maturą stwarza szansę szybkiego wkroczenia na rynek pracy, zdobycia cennego doświadczenia zawodowego oraz niezależności finansowej. Uzyskując świadectwo dojrzałości, zyskuje się opcję objęcia stanowisk, które nie wymagają wyższego wykształcenia, ale na których ceni się podstawowe kompetencje i chęć do nauki.

Szukając pierwszej pracy, warto zastanowić się nad swoimi predyspozycjami i zainteresowaniami. W niektórych sektorach nie jest wymagane doświadczenie i łatwiej znaleźć zajęcie, choć zazwyczaj nie są to wymarzone posady. Jednak od czegoś trzeba zacząć. Ważne jest też to, czy dane stanowisko pozwoli rozwinąć kompetencje, uzyskać awans lub choćby nabyć doświadczenie w obszarze, który będzie przydatny w przyszłości. Zastanawiając się nad swoją karierą zawodową, trzeba przemyśleć możliwości rozwoju, zaplanować własną ścieżkę, by nie utkwić w miejscu na lata.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej iść na studia, czy do pracy. Można połączyć te dwie sfery. W obecnych czasach wielu młodych ludzi zdobywa wykształcenie i jednocześnie pozostaje aktywnych zawodowo. Studia zaoczne lub online ułatwiają powiązanie tych dwóch aktywności.

Praca sezonowa – wakacyjna także jest przykładem tego, co robić po szkole, by odłożyć pieniądze, uniezależnić się finansowo i móc rozpocząć edukację w październiku i np. dorabiać w weekendy, czy też w tygodniu w godzinach wolnych od zajęć. W wielu miejscach, szczególnie w miejscowościach turystycznych, poszukiwani są pracownicy sezonowi.

Inne pomysły na to, co robić po szkole średniej

Choć dalsza edukacja lub praca to najpopularniejsze opcje wybierane przez absolwentów szkoły średniej, czasem młodzi ludzie mają też inne pomysły na to, co robić po maturze. Część z nich decyduje się na to, by zrobić sobie rok przerwy i np. zwiedzać świat, imając się różnych zajęć zarobkowych.

Gap Year jest czasem, który można poświęcić na różnorodne aktywności, pomocne w zdobywaniu nowych umiejętności, poznawaniu siebie i przygotowywaniu się do dalszych kroków w życiu zawodowym i osobistym. Taka przerwa może dostarczyć nowych pomysłów dotyczących wyboru studiów lub pracy w przyszłości.

Inną opcją na to, co po liceum, jeśli nie studia, jest wolontariat, czyli wartościowa alternatywa dla tych, którzy chcą zdobyć doświadczenie, pomagać innym ludziom, uczyć się współpracy, zaradności. To czas intensywnego rozwoju osobistego, szansa, by poznawać nowe kultury, tradycje i style życia. Podczas międzynarodowego wolontariatu można wzmacniać znajomość języka obcego. Pracując w zespole, buduje się sieć kontaktów wśród ludzi z różnych obszarów zawodowych. Jest to również cenna lekcja adaptacji do nowych sytuacji oraz rozwiązywania problemów w kreatywny sposób. Angażowanie się w ważne społecznie sprawy przynosi satysfakcję i uczucie spełnienia – to inwestycja w siebie i w lepszy świat.

Czas po maturze można wykorzystać również, by rozwijać swoje pasje, biorąc udział w rozmaitych kreatywnych projektach. Dobrze mieć na uwadze to, że studia również można realizować w systemie zdalnym, co stwarza szanse na elastyczną formę edukacji. Niezależnie od tego, którą ścieżkę się wybierze, warto być otwartym na ciągły rozwój.