Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Świeciu
  /  Blog   /  Co robić będąc na liście rezerwowej na studia?

Co robić będąc na liście rezerwowej na studia?

Absolwenci szkoły średniej, którzy rekrutują się na studia, rozpoczynają swoje dorosłe życie od momentów przełomowych, jak m.in. otrzymanie decyzji dotyczącej tego, czy się dostali na studia. Uzyskanie informacji o tym, że jest się na liście rezerwowej na wymarzony kierunek, może spowodować rozczarowanie. Choć szanse nie są stracone i istnieje możliwość, że zwolni się miejsce, warto mieć plan B. Sprawdź, do kiedy można zapisać się na studia, na ile kierunków można składać papiery i co jeszcze zrobić, by poprawić swoją sytuację.

Lista rezerwowa – co to znaczy, czym jest?

Jeśli liczba rekrutujących przewyższa dostępną liczbę miejsc na danym kierunku studiów, uczelnia tworzy listę rezerwową. Umieszczani są na niej kandydaci, którzy nie zostali bezpośrednio przyjęci – mieli za niską punktację, ale którzy wciąż mogą otrzymać status studenta, jeżeli zwolni się miejsce. Część osób zakwalifikowanych, korzystając z możliwości wyboru, jaki stwarza rekrutowanie na kilka kierunków i uczelni, rezygnuje z danego programu. Wówczas lista główna jest uzupełniana osobami z listy oczekujących.

Rekrutacja uzupełniająca daje nadzieję, szczególnie osobom, którym zabrakło niewiele punktów do przyjęcia i są wysoko w spisie rezerwowych. Jednak nie mogą mieć oni pewności, że ktoś zrezygnuje, dlatego warto też szukać alternatywy.

Na ile uczelni można składać papiery?

Nie ma ograniczeń dotyczących aplikacji na studia – zarówno pod kątem kierunków, jak i uczelni. Można składać papiery w różnych miastach do rozmaitych szkół wyższych, również decydując się na naukę w formie online. Jeśli zależy Ci na podjęciu kształcenia z danego obszaru, nie chcesz daleko wyjeżdżać, a tylko jedna uczelni w twoim regionie oferuje program edukacyjny z interesującej Cię dziedziny, dobrą opcją jest możliwość studiowania zdalnego.

Rekrutowanie na kilka kierunków ograniczy ryzyko tego, że nie dostaniesz się na żadne studia. Jeśli nie uda się zakwalifikować z listy rezerwowej, można wybrać alternatywny kierunek i spróbować przenieść się po roku lub zdecydować się na studiowanie dwóch fakultetów.

Na wymarzony kierunek można zapisać się na różnych uczelniach lub wybrać pokrewne obszary edukacyjne. Lista rezerwowa na studiach dziennych, nie wyklucza też studiowania tego samego programu na studiach zaocznych, które mogą być łatwiej dostępne pod względem rekrutacji. Warto przemyśleć również tę opcję.

Do kiedy można zapisać się na studia?

Jeżeli nie skorzystało się z szansy aplikacji na wiele kierunków lub rekrutację ograniczyło się do jednej uczelni i jest się na liście rezerwowej, warto sprawdzać nabory dodatkowe w innych miejscach. Bardzo często tworzone są rekrutacje uzupełniające w późniejszym terminie. Zapisy na studia dzienne zazwyczaj trwają do końca lipca, w przypadku studiów niestacjonarnych do końca sierpnia, jednak dobrze jest monitorować sytuację, śledzić strony uczelni i być na bieżąco z aktualnościami, ponieważ rekrutacja może być zorganizowana również w późniejszym terminie – szczególnie na uczelniach niepublicznych.

Szukanie alternatywnych rozwiązań, zwiększa szansę na rozpoczęcie studiów w danym roku akademickim. Każde doświadczenie, nawet jeśli odbiega od początkowych założeń, może być cenną lekcją i otwierać nowe możliwości rozwoju.