/  Blog   /  Jak się nie stresować przed maturą?

Jak się nie stresować przed maturą?

Egzamin dojrzałości to ważne wydarzenie w życiu uczniów. Od jego wyniku zależą ich dalsze możliwości edukacyjne. Umiarkowane odczuwanie stresu może mobilizować do tego, by jak najlepiej sprostać wyzwaniom, jednak zdarza się, że napięcie jest tak silne, że utrudnia przygotowanie do matury. Odczuwanie presji może wpływać na pojawienie się dolegliwości psychosomatycznych. Istnieją sposoby na to, jak się nie stresować, które pomagają osiągać lepsze wyniki.

Systematyczna nauka – sposób na to, jak opanować nerwy

Przygotowania do tego, by opanować stres przed maturą i dobrze poradzić sobie w czasie egzaminu, najlepiej rozpocząć już dużo wcześniej od systematycznej nauki i regularnego powtarzania materiału. Sposobem na to, jak opanować nerwy i uniknąć uczucia przytłoczenia, jest stworzenie harmonogramu nauki, odpowiednie robienie notatek i podzielenia materiału na mniejsze partie. Wyznaczenie realnych celów przynosi efekty. Skuteczne realizowanie założonego planu, pozwala budować pewność siebie.

Jak sobie radzić ze stresem – przydatne techniki

Jednym ze skutecznych pomysłów na to, jak walczyć ze stresem na kilka tygodni czy dni przed maturą, jest wspólna nauka. Rozmowa z osobami, które są w takiej samej sytuacji i poczucie jedności daje realne wsparcie. Spędzanie czasu z rówieśnikami i omawianie niezrozumiałych zagadnień i kwestii problematycznych, dyskusje, wymiana poglądów są też dobrą formą, by zapamiętać materiał. Nauka w grupie jest również dla wielu uczniów przyjemniejsza.

Kontakt z innymi osobami pomaga odciągnąć myśli od stresującego egzaminu. Spotkania ze znajomymi, znalezienie czasu na hobby i wykonywanie zajęć, które nie są związane z maturą, relaksuje. Odprężenie i odpoczynek to także ważne czynniki, które pozwalają się odstresować.

Jednym z dobrych sposobów na to, jak rozładować stres, jest też uprawianie sportu. Podczas rozmaitych aktywności uwalniają się hormony szczęścia, dzięki którym poprawia się nastrój. Regularne ćwiczenia fizyczne, a także zdrowa dieta, higieniczny tryb życia i wysypianie się, wpływają na ogólne utrzymanie równowagi psychicznej, a tym samym lepsze opanowanie nerwów.

Kolejną z możliwości, którą warto wypróbować, mając w perspektywie egzamin maturalny, jest uprawianie jogi. To nie tylko sposób, by trenować swoje ciało, ale też nauka relaksacji. Podczas zajęć nabywa się umiejętność świadomego oddychania – kontrolowane wdechy i wydechy pomagają opanować nerwowość. Skupienie się na oddechu jest tak ważne w kwestii tego, jak sobie radzić ze stresem, ponieważ przyczynia się do osiągnięcia wewnętrznego spokoju i poczucia harmonii.

Co na stres?

Niektóre osoby szukają złotego środka na to, jak się nie stresować i chcą wyciszyć nerwy rozmaitymi suplementami lub lekami. Tego typu decyzja powinna być skonsultowana ze specjalistą. Wsparcie farmakologiczne nie może być głównym sposobem radzenia sobie z dyskomfortem i każdorazowo stanowić rozwiązania problemu. Jeśli sytuacjom stresowym towarzyszą silne dolegliwości psychosomatyczne, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy psychologa.

Stres przed maturą jest naturalny, ale znając techniki radzenia sobie z nerwami, a także rzetelnie przygotowując się do egzaminu, można zminimalizować jego objawy. Myślenie pozytywne jest bardzo ważne. Nawet jeśli nie osiągnie się satysfakcjonujących wyników, zawsze można poprawić maturę i robić to do skutku. Egzaminy są nie tylko sprawdzianem możliwości, ale też szansą, by zdobyć nowe doświadczenie, wyciągnąć wnioski i uczyć się na błędach. To kolejny krok do własnego rozwoju, cenna lekcja stawiania czoła wyzwaniom.