/  Blog   /  Notatki na studiach: jak je robić, żeby łatwiej zdać?

Notatki na studiach: jak je robić, żeby łatwiej zdać?

Osoby, które rozpoczynają studia, muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. To kolejny etap edukacji, jednak znacznie różni się od tych z poprzednich lat. Forma prowadzonych zajęć odbiega od znanej ze szkoły średniej. Studenci sami muszą wyłapywać istotne informacje i nauczyć się tego, jak robić notatki, by zawierały skondensowane, najważniejsze wiadomości i były łatwe do przyswojenia. Warto opracować swój system i odpowiednio się przygotować, by móc później korzystać z dobrze opracowanych materiałów do nauki. Na co zwrócić uwagę i co zabrać ze sobą pierwszego dnia studiów?

W czym robić notatki z wykładów?

W przeciwieństwie do szkoły średniej, zeszyty na studiach nie są wymagane. Można zaopatrzyć się w jeden lub kilka większych brulionów czy kołonotatników na spirali podzielonych na kilka sekcji, które w łatwy sposób pomagają uporządkować przedmioty lub wykłady i ćwiczenia według dat. Można też je odznaczać i samoprzylepnymi karteczkami, by w łatwy sposób móc odnaleźć potrzebne materiały. Zakreślacze i kolorowe długopisy sprawią, że organizacja notatek na studiach będzie łatwiejsza. Za ich pomocą zaznacza się najważniejsze zagadnienia, co ułatwia późniejszą naukę.
Część osób zastanawia się, czy notatki na studiach można robić na laptopie, tablecie lub też nagrywać. Korzystanie ze sprzętu elektronicznego jest możliwe, jeśli osoba udzielającego wykładu na to zezwala. Niektórzy prowadzący zajęcia mogą zastrzec, że nie życzą sobie utrwalania nagrań dźwiękowych. Prawo reguluje tę kwestię i dopuszcza uwiecznianie tego typu materiałów wyłącznie na użytek własny.
Osoby, które studiują przez Internet, sprawę dotyczącą sporządzania notatek mają znacznie ułatwioną. Wszystkie wiadomości, wykłady i nagrania można wielokrotnie odtwarzać na wygodnych platformach e-learningowych. Oferta studiów online dostępna jest na stronie Uczelni Lingwistyczno-Technicznej.

Efektywne notatki – sposób na łatwiejsze przyswojenie materiału

Tworząc własnoręcznie notatki na studiach, można przy okazji przyswoić wiadomości, zapamiętać ważne fakty. Wyłapanie najważniejszych informacji z treści wykładu, zwiększa szanse efektywnej nauki i tym samym, zdania sesji na studiach. Notatki studenckie zawierają skondensowaną wiedzę, którą zapamiętuje się przy ich pisaniu. Zdecydowanie łatwiej uczyć się ze swoich zapisków, stosując rozmaite skróty myślowe, niż odgadując, co miała na myśli osoba, która sporządzała kserowane przez nas notatki. Kopiując treści z czyjegoś zeszytu, nie ma się pewności na to, czy wszystko zostało zapisane i czy nie pominięto jakiś ważnych informacji.

Notatki studenckie – sposoby notowania

Z przejrzystych, ładnie prowadzonych zapisów, łatwiej przyswaja się wiedzę. Choć ciężko zadbać o staranne pismo, gdy czas nagli, a osoba prowadząca wykład nie zwalnia tempa mówienia, warto się do tego przyłożyć. Efektywne notatki na studiach mogą być pisane przy pomocy skrótów myślowych i haseł. Najważniejsze fakty warto podkreślić, wziąć w ramkę, używać kolorów – wszystkie te zabiegi sprawią, że później będzie łatwiej się uczyć i znaleźć najistotniejsze informacje, co jest doskonałym sposobem na szybszą naukę.