Sposoby na szybką naukę. Czy znasz je wszystkie?
Każdy chciałby poznać szybkie sposoby na naukę, dzięki którym można poprawić swoje wyniki, zdobyć nowe kompetencje i kwalifikacje. Nie ma uniwersalnej metody pozwalającej na efektywne przyswajanie wiedzy, choć istnieją techniki, które warto wypróbować, by stworzyć strategię dopasowaną do własnych możliwości i potrzeb.
Sposoby na skuteczną naukę – systematyczność
Z pewnością tym, co pomaga w nauce jest regularne przyswajanie treści i systematyczne powtarzanie materiału małymi partiami. Jeśli po każdych zajęciach będziesz pamiętać o tym, by poświęcić chwilę na utrwalenie wiadomości, wiele cennych informacji zostanie w Twojej głowie i nie będziesz musiał dodatkowo przerabiać wszystkiego przed zaliczeniami. Przy stałej, cyklicznej nauce wystarczy tylko co jakiś czas odświeżyć wiedzę.
Sposoby na szybką naukę – robienie notatek
Kolejny dobry sposób na naukę to odręczne pisanie. Przejrzyste notowanie treści na studiach, podkreślanie kolorami najważniejszych zagadnień, stosowanie skrótów i robienie map skojarzeń jest niezwykle pomocne podczas przyswajania wiedzy. Korzystanie z własnych zapisków zamiast kserówek jest jedną z metod na to, jak się uczyć, by zapamiętać czytane treści i je rozumieć.
Jak się uczyć, żeby zapamiętać?
Warto również wspomnieć, że nauka jest najbardziej skuteczna, kiedy przygotujemy odpowiednie warunki do powtarzania wiadomości. Należy ograniczyć wszelkie rozpraszacze, które zabierają czas i spowalniają proces edukacji. Pierwszy punkt tutaj stanowi telefon komórkowy i wszystkie inne urządzenia z dostępem do Internetu. Robienie przerw, by zerknąć w social media, odciąga od efektywnego przyswajania wiedzy.
Również hałas, działający w tle telewizor, zbyt głośna muzyka, czy rozmowy domowników mogą powodować dekoncentrację. Sposób na naukę to też przygotowanie odpowiedniej przestrzeni. Należy zadbać o to, by otoczenie było uporządkowane, panujący wokół bałagan także może odciągać od książek i rozpraszać. Dobrze oświetlone, wygodne i odpowiednio wyposażone miejsce z pewnością pozwoli w pełni poświęcić się zdobywaniu wiedzy.
Robienie przerw w nauce
Sposoby na szybką naukę nie będą skuteczne, gdy jesteśmy przemęczeni, spięci i zestresowani. Warto wybrać porę dnia, kiedy jest się wypoczętym i ma największe predyspozycje do pracy umysłowej. Ważne jest również robienie przerw. Można zastosować metodę Pomodoro, czyli podzielenie nauki na 25-minutowe sekcje aktywności, po których należy zrobić 3-5-minutową pauzę i ponowić cykl. Po czterech rundach czas odpoczynku trzeba wydłużyć do 15-30 minut.
Sposoby nauki – praca w grupie
Niektórym w nauce z pewnością pomoże mówienie na głos, przedstawianie określonych zagadnień lub tematów innym osobom. Głośne powtarzanie pozostałym członkom grupy może być metodą na to, jak szybko nauczyć się na pamięć. Wzajemne motywowanie się zwiększa zaangażowanie i pomaga lepiej zrozumieć materiał. Trudne koncepcje przedstawione z różnych perspektyw mogą stać się łatwiejsze w odbiorze i tym samym ułatwić przygotowania do sesji na studiach.