/  Blog   /  Studia na dwóch kierunkach jednocześnie

Studia na dwóch kierunkach jednocześnie

Osoby, które chcą uatrakcyjnić swoje CV, poszerzyć kompetencje i zwiększyć szansę na rynku pracy, mogą zdecydować się na studiowanie dwóch kierunków. To ambitne zadanie wymaga zdolności organizacyjnych, samodyscypliny i zaangażowania ze strony studenta. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jakie są plusy i minusy studiowania dwóch kierunków jednocześnie?

Studiowanie dwóch kierunków studiów – dziennie i zaocznie

Jedną z opcji kształcenia może być wybór trybu stacjonarnego i dobranie drugiego kierunku studiów w systemie zaocznym. Kształcenie w takiej formie odbywa się od poniedziałku do piątku, a dodatkowo, zazwyczaj co 2 tygodnie organizowane są zjazdy z drugiego fakultetu. Czy warto iść na studia zaoczne, musisz zdecydować sam. Minusem jest to, że ma się stosunkowo mało dni wolnych od zajęć, plusem fakt, że nie kolidują one ze sobą. Za studia niestacjonarne, zarówno na uczelni prywatnej, jak i państwowej, pobierane jest czesne.

Drugi kierunek studiów w trybie online

Inną możliwością, z której coraz chętniej korzystają studenci pragnący realizować studia na dwóch kierunkach, jest wybór jednego z fakultetów w formie zdalnej. Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu prowadzi rekrutacje na studia online pierwszego i drugiego stopnia oraz na studia podyplomowe. Kształcenie przez Internet pozwala zaoszczędzić czas. Można odtwarzać treści zamieszczone na platformach e-learningowych o dowolnej porze i z każdego miejsca, w którym ma się dostęp do komputera i Sieci. Wiadomości przekazywane przez medium są rzetelnie przygotowane i nie różnią się od tych, które studenci poznają podczas zajęć stacjonarnych. Dzięki możliwości zdalnej nauki zyskuje się dostęp do nauczycieli akademickich.

Studiowanie dwóch kierunków jednocześnie – plusy i minusy

Odpowiedź na pytanie, czy studiowanie dwóch kierunków jest dobrą opcją, należy rozpatrywać indywidualnie. Szersze kwalifikacje, większa szansa na znalezienie pracy, podnoszenie zdolności organizacji własnego czasu, nauka samodyscypliny, nastawienie na cel i konsekwentne realizowanie swoich założeń to bez wątpienia zalety, jakie przynosi studiowanie 2 kierunków. Jako wady można wymienić brak czasu na zawieranie nowych znajomości i odpoczynek, natłok obowiązków, trudności w sprostaniu wymogom terminowym i formalnym.
Skorzystanie z takich rozwiązań, jak wspomniane wyżej studia przez Internet, to sposób, by zaoszczędzić czas i lepiej się zorganizować. Kształcenie w formie zdalnej zdecydowanie ułatwia studiowanie dwóch kierunków jednocześnie.

Studia na dwóch kierunkach a Indywidualny tok studiów

Studenci, którzy zdecydują się na studiowanie dwóch kierunków, mogą ubiegać się o ITS, czyli indywidualny tok studiów. Jest to forma szczególnej opieki dydaktyczno-naukowej, która pozwala ustalić indywidualne plany studiów i programów kształcenia przez odpowiedni dobór treści. Wniosek o ITS składany jest do Dziekana wraz z własną propozycją programu nauki.