Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Świeciu
  /  Blog   /  Czy warto wybrać studia magisterskie? Czy studia 2 stopnia muszą być powiązane z licencjatem?

Czy warto wybrać studia magisterskie? Czy studia 2 stopnia muszą być powiązane z licencjatem?

Wybierając studia, można zdecydować się na jednolite pięcioletnie kierunki lub zrobić trzyletni licencjat, po którym dostępna jest magisterka. Czy opłaca się inwestować w dalszą edukację? To pytanie pozostaje do indywidualnych rozważań. W czasach, gdy możliwe jest łączeni nauki z życiem zawodowym i kształcenie nie tylko w trybie stacjonarnym, ale też zaocznym, a nawet przez Internet, warto skorzystać z tej możliwości. Spróbujmy wyjaśnić, jakie są zalety studiów drugiego stopnia i czy studia magisterskie muszą być takie same jak licencjackie.

Studia licencjackie a magisterka

Niektóre kierunki są jednolite i umożliwiają zdobycie tytułu magistra z pominięciem tytułu licencjata. Specyfikę taką ma m.in. medycyna czy prawo. Na większości kierunków jednak studia licencjackie I stopnia trwają sześć semestrów. Zazwyczaj po trzech latach, zdanych egzaminach i obronionej pracy dyplomowej otrzymuje się tytuł licencjata, co uprawnia do podjęcia studiów drugiego stopnia. W przypadku studiów inżynierskich, np. budownictwa pasywnego, czas ten wynosi 3 i pół roku przy studiach pierwszego stopnia. Magisterka trwa od 1,5 roku do 2 lat. Pozwala na pogłębienie wiedzy w danej dziedzinie, poszerzenie kompetencji i zdobycie nowych specjalizacji, a tym samym umiejętności, które można wykorzystać na rynku zawodowym.
Wielu pracodawców wciąż zwraca uwagę na, czy kandydat ma tytuł magistra. W niektórych zawodach może być to wymagane lub wiązać się z awansem zawodowym i lepszym wynagrodzeniem. Poświęcenie 2 lat na dalszą edukację to wkład w samorozwój. To też szansa, by otworzyć się na kolejne stopnie kariery zawodowej, by zostać specjalistą z danej dziedziny.

Czy po studiach licencjackich można iść na dowolne studia magisterskie?

Wiele osób nurtuje pytanie o wybór magisterki po studiach licencjackich – czy kierunek trzeba kontynuować? Kwestia ta jest zależna od danej uczelni. Jeśli w toku nauki student zmieni zainteresowania i zapragnie modyfikować swoją ścieżkę edukacyjną, po przejściu rekrutacji, zazwyczaj może realizować studia magisterskie inne niż licencjackie. Decydując się na taki krok, należy pamiętać o uzupełnieniu ewentualnych różnić programowych, które wiążą się z nadrobieniem programu i dodatkowymi egzaminami.

Magisterskie studia lingwistyczne

Osoby, które zastanawiają się, czy warto robić magistra, powinny sporządzić sobie listę wad i zalet tego pomysłu. Studia stwarzają szansę do rozwoju, dzięki nim nabywa się nowe umiejętności, poszerza horyzonty i poznaje inny punkt widzenia. Pogłębiona nauka na tym samym kierunku lub realizowanie programu na innym kierunku to dodatkowa porcja wiedzy, szansa na obcowanie z ludźmi ze świata nauki. Chłonąc wiedzę, można rozwinąć skrzydła.

W ofercie Uczelni Lingwistyczno-Technicznej znajdziesz kierunki, takie jak filologia niemiecka i filologia angielska II stopnia, dzięki którym osiągnie się znajomość specjalności na poziomie C2 w mowie i piśmie. Dzięki zdobytym kwalifikacjom można znaleźć pracę jako nauczyciel, tłumacz lub uzyskać zatrudnienie w firmach i instytucjach międzynarodowych.