/  Blog   /  Jak nadrobić zaległości przed maturą?

Jak nadrobić zaległości przed maturą?

Ostatnie tygodnie i dni przed egzaminem dojrzałości to czas wzmożonej nauki dla uczniów. Część osób zostawia sobie wszystko na ostatnią chwilę, inni planują systematyczne powtórki przed maturą z matematyki, polskiego i innych przedmiotów. Żeby skutecznie nadrobić zaległości, warto opracować strategię nauki, ustalić plan działania i wykorzystać dostępne narzędzia oraz metody, które pomogą ograniczyć stres i jak najlepiej przygotować się do maturalnych zmagań.

Jak powtarzać do matury? Systematyczna nauka

Najlepszą opcją na efektywną organizację nauki jest systematyczność. Podzielenie materiału na partie i przyswajanie określanej dawki wiedzy każdego dnia to sposób, by rzetelnie się przygotować i mieć spokojną głowę. Regularne powtórki pomagają dobrze utrwalić wiadomości i uzyskać satysfakcjonujące wyniki. Jednak bardzo często w toku codziennych obowiązków, bieżących spraw związanych z nauką i życiem towarzyskim w liceum, sprawdzianów i prac domowych, nauka odkładana jest na ostatnie tygodnie przed egzaminami. Wtedy szczególnie przydają się sposoby na szybką naukę.

Jak nadrobić zaległości – ustalenie planu działania

Czy da się przygotować do matury w miesiąc? Warto jest przeanalizować swoją sytuację, określić skalę zaległości i ustalić plan pracy, by je nadrobić. Do tego celu potrzebny jest harmonogram, w którym wyszczególnione zostaną partie materiału, które są opanowane i zakres, który musi zostać przyswojony. Planując naukę, warto podzielić ją na bloki i wyszczególnić, w jakie dni i ile czasu będzie się poświęcało, by nadrobić zaległości z angielskiego, matematyki czy fizyki. Trzeba też uwzględnić czas na przerwy. Odpoczynek jest ważny, pozwala zregenerować siły i utrzymać wydajność.

Nauka przed maturą – dostosowanie technik nauki do przedmiotu

Organizując swoją pracę, należy pamiętać o tym, by dopasować strategię szybkiej nauki do charakteru przedmiotu i zakresu wiadomości, którego znajomość jest wymagana na egzaminie maturalnym. Dla przykładu – powtórki przed maturą z matematyki dobrze jest robić, rozwiązując arkusze maturalne z lat poprzednich lub przykładowe zadania, które zawarte są w repetytoriach.

Ostatnia powtórka przed maturą z polskiego może obejmować przeczytanie streszczeń lektur wraz z analizą, która jest przydatna do zapamiętania najistotniejszych informacji. Trzeba też wiedzieć, jak rozpatrywać teksty pod względem struktury, motywów, stylu oraz symboli i znać ogólny kanon tworzenia tego typu treści.

Nadrabiając zaległości z języków obcych, warto utrwalić konstrukcje gramatyczne, przypomnieć sobie czasy, a także opanować podstawowe słownictwo z różnych działów, które mogą pojawić się na maturze, jak np. turystyka, podróże, sport, jedzenie, czy kultura. Codzienne ćwiczenia czytania, słuchania, pisania i konwersacji wpływają na postępy w nauce języka. Warto również skorzystać z pomocy w postaci korepetycji, które można odbywać również w formie online.

Matura w miesiąc – korepetycje

Jeśli uczeń wątpi w to, czy da się nauczyć do matury w miesiąc, ma duże zaległości, może skorzystać z pomocy korepetytora. Korepetycje u osoby, która potrafi przekazywać wiedzę, mogą znacząco przyspieszyć proces nauki i nawet przy krótkim czasie przygotowań, zwiększyć szanse powodzenia. Wybierając osobę udzielającą prywatnych lekcji, warto kierować się rekomendacjami innych uczniów, opiniami w internecie, doświadczeniem i kwalifikacjami, by mieć pewność, że nauczyciel jest kompetentny i umie skutecznie przeprowadzić przez proces przygotowań do matury.

Co robić dzień przed maturą? Czas na odpoczynek

Dzień przed maturą to czas na odpoczynek. Należy zadbać o swoją kondycję psychiczną. W toku całych przygotowań również nie można zaniedbywać równowagi między nauką a regeneracją. Relaks i zdystansowanie się od pracy intelektualnej pozwala nabrać energii, poprawić koncentrację i uniknąć przemęczenia. Aktywności na świeżym powietrzu są jednym ze sposobów na to, jak się nie stresować przed maturą i innymi ważnymi egzaminami.