Porady dla pierwszorocznych studentów
Po zakończeniu szkoły średniej i zdaniu matury wielu młodych ludzi rozpoczyna nowy, pełen wyzwań etap życia – studia. Często wiąże się to nie tylko z wyborem kierunku i uczelni, ale również z przeprowadzką do innego miasta. Nowe wyzwania mogą ekscytować, ale też budzą niepewność. Inne środowisko, obowiązki i realia edukacyjne, które znacznie różnią się od tych znanych z lat szkolnych, czasem są źródłem stresu. Jak przygotować się na studia, by szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości i w pełni wykorzystać dostępne możliwości? Zajrzyj do naszego mini poradnika studenta.
Studia co i jak – kilka praktycznych rad przed rozpoczęciem roku
Zanim nadejdzie pierwszy dzień na studiach, warto zająć się kilkoma kwestiami, które związane są ze sprawami organizacyjnymi. Jedną z nich jest orientacja w przestrzeni – warto wiedzieć, co gdzie jest, przeanalizować drogę na uczelnię i wiedzieć, w jaki sposób dotrzeć do danego miejsca. Przy częstym korzystaniu z komunikacji miejskiej, dobrze jest rozważyć zakup biletu okresowego – legitymacja studencka uprawnia do zniżek.
Przyszli studenci muszą wiedzieć, gdzie będą mieli wykłady i zajęcia – nie zawsze są one w tych samych budynkach, czasem znajdują się w różnych częściach miasta. Orientacja w przestrzeni kampusu jest ważna. Warto wiedzieć, gdzie znajdują się takie miejsca, jak dziekanat, gdzie załatwia się wszystkie sprawy formalne, biblioteka, która jest nieocenionym źródłem materiałów naukowych, ksero, z którego studenci często korzystają, czy choćby uczelniany bufet. Znajomość tych lokalizacji pozwala szybko dotrzeć do nich w razie potrzeby.
Kolejną istotną kwestią jest poznanie adresów placówek zdrowia przyjmujących studentów. Osoby, które mają nowe miejsce zamieszkania, mogą zmienić lekarza pierwszego kontaktu. Aby dokonać aktualizacji, wystarczy wypełnić deklarację wyboru nowego lekarza w wybranej przychodni lub online.
Jak sobie poradzić na studiach – organizacja czasu i budżetu
Sprawne zarządzanie czasem to jeden z podstawowych sposobów na to, jak przetrwać studia i dobrze sobie na nich radzić. Można zostawiać wszystko na ostatnią chwilę, zakuwać po nocach przed sesją, tracąc motywację i zapał do nauki. Zdecydowanie korzystniejszą opcją jest systematyczność. Warto samodzielnie robić notatki i przygotować się do tego, w jaki sposób najlepiej je konstruować – wyłapywać najważniejsze fakty, używać kolorów, by zaznaczać istotne kwestie, robić mapy myśli itp.
Regularna nauka, dzielenie materiału na partie i priorytetyzacja zadań z pewnością pomogą zachować balans między życiem osobistym a edukacją, a także wpłyną na efektywność kształcenie. Dostępne są rozmaite aplikacje, które ułatwiają organizację zajęć.
Zanim jeszcze rozpocznie się rok akademicki, trzeba dokładnie przemyśleć swoje zaplecze finansowe. Wsparcie rodziców jest nieocenione, ale nie każdy może na nie liczyć. Młodzi ludzie bardzo często decydują się na podjęcie pracy dodatkowej podczas nauki, która odciąża rodzinny budżet i pozwala się usamodzielnić. Część z nich wykorzystuje długie wakacje po maturze na pracę sezonową i odkłada pieniądze. Osoby, które mają ciężką sytuację materialną, powinny zorientować się, jak wygląda kwestia stypendium socjalnego na ich uczelni. Warto jednak stale oszczędzać pieniądze na studiach.
Wszystko o studiach – studenci i Internet
Dobrym sposobem na to, jak poradzić sobie na studiach, jest współdziałanie, poznanie ludzi z roku i wzajemna pomoc. Już zanim rozpocznie się rok akademicki można odnaleźć innych studentów w social mediach. Internet umożliwia kontakt przez np. tworzenie grup i czatów dla osób z danego kierunku. To doskonały pomysł na wymianę informacji, materiałów, ale też kontakty towarzyskie i nawiązanie pierwszych znajomości na uczelni, które są tak ważne w nowym miejscu. Wsparcia można też szukać u starszych roczników, podpytywać o nurtujące akademickie kwestie znajomych, którzy studiują również na innych kierunkach. Internet to także kopalnia wiedzy, warto przeglądać stronę uczelni, śledzić aktualności, by być na bieżąco i wiedzieć, co się dzieje w życiu akademickim.