Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Świeciu
  /  Aktualności   /  Międzynarodowa Konferencja zorganizowana przez Ambasadę Kazachstanu w Polsce
Międzynarodowa Konferencja zorganizowana przez Ambasadę Kazachstanu w Polsce

Międzynarodowa Konferencja zorganizowana przez Ambasadę Kazachstanu w Polsce

12 października 2022 r. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona uczczeniu 150.rocznicy urodzin Ahmeta Bajtursunuly, na którą została zaproszona Rektor Uczelni Lingwistyczno-Technicznej Dr Elżbieta Sternal oraz Studenci Filologii angielskiej Naszej Uczelni.

Konferencja została zorganizowana przez Ambasadę Kazachstanu w Polsce we współpracy z Pracownią Studiów Azji Środkowej Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W Konferencji wzięło udział ponad 40 osób – przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, środowisk naukowych Kazachstanu, Polski i Turcji, kierownictwa Stowarzyszenia Współpracy „Polska-Wschód”, Stowarzyszenia „Mój Kazachstan” oraz Polsko-Kazachstańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, konsulowie honorowi Kazachstanu w Polsce, szefowie ośrodków kultury kazachskiej w kraju pobytu, a także kazachscy studenci i uczniowie szkół średnich w Warszawie.

Ambasador Kazachstanu w Polsce Alim Kirabayev w swoim przemówieniu mówił o wkładzie wielkiego nauczyciela naszego narodu Ahmeta Bajtursunuly w rozwój kazachskiej nauki i państwowości, a także o roli wybitnych postaci ruchu Ałasz.

Prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Tadeusz Wallas podkreślił szczególne znaczenie faktu, że wielkie dzieła i dziedzictwo Ahmeta Bajtursunuly są dyskutowane nie tylko w Kazachstanie, ale także za granicą, w tym w Polsce.

Podczas wydarzenia odbyła się prezentacja książki-broszury w języku polskim „Życie i dzieło Ahmeta Bajtursunuly: w służbie dla narodu kazachskiego”. Publikacja została wydana z inicjatywy Ambasady Kazachstanu pod redakcją prof. Gulayhan Aqtay. W książce wykorzystano materiały dostarczone przez Dom-Muzeum Ahmeta Bajtursunuly. W publikacji znalazły się również dzieła Ahmeta Bajtursunuly, przetłumaczone na język polski przez prof. Henryka Jankowskiego.