Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Świeciu
  /  Blog   /  Gdzie szukać praktyk zawodowych i stażu na studiach? Sprawdź jak znaleźć najlepsze praktyki.

Gdzie szukać praktyk zawodowych i stażu na studiach? Sprawdź jak znaleźć najlepsze praktyki.

Praktyki zawodowe oraz staż to doskonały sposób na zdobycie doświadczenia jeszcze w trakcie trwania studiów. To szansa nie tylko na naukę nowych umiejętności, które mogą pomóc Ci w rozwijaniu przyszłej kariery, ale także doskonały sposób, by przekonać do siebie pracodawców. Praktyki czy staż w cenionej na rynku firmie to zdecydowanie punkt, który warto zawrzeć w swoim CV. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak znaleźć odpowiednie miejsce, które umożliwi im rozwój. Dlatego w tym artykule podpowiemy Ci gdzie i jak szukać praktyk i przedsiębiorstw, które mogą nawiązać z Tobą współpracę.

Praktyki studenckie a staż – czym się różnią?

Zanim rozpoczniesz poszukiwania miejsca, w którym zdobędziesz swoje pierwsze doświadczenie zawodowe (mogą Cię zainteresować też sposoby na łączenie pracy z nauką), pamiętaj, by dokładnie zapoznać się z formalnościami. Pozwoli Ci to uniknąć niedomówień, a także zaprezentować się jako osoba rzetelna już podczas pierwszych kontaktów z pracodawcą.

Praktyki zawodowe zwykle trwają przez okres kilku tygodni lub miesięcy. Jest to zależne od uczelni, która określa pulę godzin przeznaczoną na tego typu zajęcia. Takie informacje są dokładnie sprecyzowane w planie kierunku jaki wybrałeś. Warto wspomnieć, że praktyki zwykle są darmowe, choć jest to zależne od umowy, jaką uczelnia zawiera z pracodawcą. W przypadku praktyk najczęściej stosuje się umowy trójstronne, dlatego dotyczy ona warunków współpracy pomiędzy podmiotem przyjmującym na praktykę, praktykantem, a uczelnią.
A jak dostać się na staż? Z założenia jest to dłuższa współpraca, trwająca zazwyczaj przez okres kilku miesięcy lub dłużej. Najczęściej umowa z pracodawcą jest oparta o umowę dwustronną, co oznacza, że odbywa się bez uczestnictwa uczelni wyższej. Z tego powodu na staż często decydują się absolwenci lub studenci jeszcze w trakcie trwania nauki, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje. Choć staż na studiach pierwszego stopnia, czy inżynierskich nie wiąże się zwykle z wysoką pensję, to dobry sposób, by zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe i zarobić dodatkowe pieniądze.

Gdzie można odbyć praktyki studenckie?

Zwykle każda uczelnia określa warunki, jakie dany podmiot ma spełniać, by móc przyjąć studenta na praktyki. Oczywiście profil działalności przedsiębiorstwa musi być zbliżony do Twojego kierunku studiów, by móc spełnić założenia dotyczące efektów kształcenia. Istotne są także kompetencje opiekuna praktyk. Taka osoba musi mieć odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie w zawodzie. Dlatego szukając miejsc, w których chcesz odbywać praktyki, upewnij się, że placówka odpowiada wszystkim postawionym kryteriom.

Jak znaleźć praktyki studenckie lub staż?

Jest wiele sposobów na znalezienie praktyk studenckich. Wcale nie musi być to trudne zadanie, a im więcej metod poszukiwań wykorzystasz, tym większa szansa na znalezienie firmy, która w pełni spełni Twoje oczekiwania. Co warto sprawdzić?

Oferty dostępne w biurze karier – wielu pracodawców bardzo często wychodzi z inicjatywą i zgłasza uczelni chęć przyjęcia studentów na praktyki. Dlatego zawsze warto sprawdzić, czy w ogłoszeniach na stronie biura karier nie ma oferty firmy, która Cię zainteresuje. Możesz także udać się tam osobiście lub wykonać telefon. Rozmowa o praktyki wymaga przygotowania – zapoznaj się z profilem firmy, uporządkuj informacje o tym, dlaczego właśnie ten pracodawca i jakie będzie miał korzyści z zatrudnienia właśnie ciebie.

Oferty w popularnych serwisach ogłoszeniowych – to również dobry sposób na znalezienie miejsca do odbycia praktyk lub stażu. Pracodawcy w ogłoszeniach podają preferowaną formę współpracy i często także chętnie dają szansę studentom. Choć liczba ogłoszeń na tego typu serwisach internetowych może przytłaczać, to warto dokładnie przeszukać kilka z nich, by wyłuszczyć najatrakcyjniejsze opcje. Dobrze napisanie podanie o praktyki studenckie będzie Twoim atutem.

Bezpośredni kontakt z firmą, która Cię interesuje – nie zawsze musisz czekać na ogłoszenie, by wysłać zapytanie do pracodawcy. Jeśli działalność jakieś firmy przykuła Twoją uwagę, spróbuj wysłać maila do działu rekrutacji, wykonaj telefon lub przynieś swoje CV osobiście. Może się okazać, że Twoje zaangażowanie zostanie docenione i będziesz mógł zdobywać doświadczenie w wymarzonym miejscu.

Chcesz poznać więcej ważnych elementów studiów? Dowiedz się, jak wygląda sesja na studiach.