Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Świeciu
  /  Blog   /  Studia zaoczne – co to, ile trwają, zalety

Studia zaoczne – co to, ile trwają, zalety

Czy, aby zdobyć dyplom, trzeba spędzać większość tygodnia na uczelni? Na szczęście nie. Dzięki studiom zaocznym nawet osoby pracujące na pełen etat mogą zdobyć wykształcenie wyższe. Jakie jeszcze są zalety tego trybu nauczania i kto najbardziej na nim skorzysta? Przeczytaj nasz wpis do końca, aby poznać odpowiedzi.

Studia zaoczne – co to?

Studia zaoczne są prowadzone w trybie niestacjonarnym. Zajęcia nie odbywają się na tygodniu, jak ma to miejsce w przypadku kierunków dziennych. Wykłady, ćwiczenia oraz laboratoria zwykle organizowane są w dłuższych blokach zajęciowych w weekendy. Nie oznacza to jednak, że studia zaoczne są mniej wartościowe. Materiał z programu nauczania musi być zrealizowany niezależnie od formy nauki. Dlatego nie ma różnicy, czy uzyskasz dyplom studiów dziennych czy zaocznych. W obu przypadkach otrzymujesz te same uprawnienia.

Ile trwają studia zaoczne?

Ze względu na to, że czas na zajęcia jest ograniczony, w niektórych przypadkach studia mogą trwać dłużej o semestr lub więcej. Nie jest to jednak reguła. Często ukończenie danego kierunku w trybie zaocznym trwa tyle samo, co w dziennym. Dlatego jeszcze przed aplikowaniem na dane studia warto sprawdzić, ile semestrów trzeba będzie poświęcić na naukę. Zwykle te licencjackie trwają 3 lata, inżynierskie 3,5 roku, a magisterskie 2 lata.

Ile kosztują studia zaoczne?

Studia zaoczne w Polsce zwykle są płatne nawet na uczelniach państwowych. Wysokość czesnych jest uzależniona nie tylko od danej placówki, ale także kierunku oraz rodzaju studiów. Często ceny kierunków I stopnia, np. zarządzania, II stopnia oraz podyplomowych znacznie się różnią. Dlatego, by poznać dokładną kwotę, konieczne jest sprawdzenie informacji o interesujących Cię studiach.

Warto mieć na uwadze, że chociaż za kierunki zaoczne trzeba zapłacić, to ekonomicznie są korzystnym rozwiązaniem. Pozwalają na podjęcie pracy w pełnym wymiarze godzin, co jest bardzo utrudnione w przypadku studiów dziennych. Poza tym nie trzeba decydować się na zmianę miejsca zamieszkania. Zamiast tego wystarczy znaleźć nocleg na około dwa weekendy w miesiącu. To duża oszczędność, biorąc pod uwagę rosnące koszty życia w dużych miastach.

Studia zaoczne – dla kogo to najlepsza forma nauki?

Jeżeli Twoja codzienność jest wypełniona obowiązkami, to nie znaczy, że musisz rezygnować z nauki. Tryb zaoczny pozwala pogodzić pracę ze studiami, nawet w przypadku osób pracujących w pełnym wymiarze godzin. Na zajęcia musisz przeznaczyć jedynie co drugi weekend. To też szansa dla osób wychowujących dzieci. Z pewnością łatwej jest znaleźć opiekę na weekend, niż zatrudniać nianię na pełen etat, by móc uczęszczać na studia dzienne.

Opcje te warto rozważyć również, gdy zależy Ci na zdobywaniu doświadczenia. Dzięki studiom zaocznym będziesz mieć czas na obie te rzeczy. Z opcji nauki niestacjonarnej często korzystają także osoby ambitne, które chcą jednocześnie studiować dwa kierunki. Poza tym warto wiedzieć, że często studia zaoczne są mniej oblegane niż stacjonarne. Więc jeśli obawiasz się, że nie uda Ci się dostać na wymarzony kierunek, nie wykluczaj nauki zaocznej.