Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Świeciu
  /  Blog   /  Zmiana kierunku studiów. Jak zmienić kierunek studiów?

Zmiana kierunku studiów. Jak zmienić kierunek studiów?

Rozpoczynasz wymarzone studia, ale już po kilku miesiącach euforia zamienia się w zawód. W folderze kierunek wyglądał zupełnie inaczej, a w rzeczywistości zajęcia nie są interesujące i rozmijają się z twoimi zainteresowaniami. Albo może po prostu zaczyna docierać do ciebie, że się przeliczyłeś, a pierwsza sesja tylko potwierdza te obawy. Wbrew pozorom, to wcale nie taka rzadka sytuacja – ale wielu studentów nic z tym nie robi, nie zdając sobie sprawy, że możliwa jest zmiana kierunku studiów po pierwszym semestrze, a nawet w trakcie jego trwania. Zamiast się męczyć, warto zatem poznać swoje prawa.

Zmiana kierunku studiów w polskim prawie

Czy można zmienić kierunek studiów? Najogólniej można by odpowiedzieć – tak. Ustawa o nauce i szkolnictwie wyższym dopuszcza wiele możliwości modyfikacji w twojej karierze naukowej. Masz prawo zmienić kierunek w ramach jednej uczelni, jak również przenieść się na inną uczelnię. Szczegóły procedury będą opisane w regulaminie każdej uczelni. Pomocą służy również opiekun roku lub pracownicy dziekanatu.
Jeśli chcesz przenieść się na inny kierunek, a nawet wydział na swojej uczelni. Będzie to wymagało zaliczenia różnic programowych – im odleglejszy nowy kierunek, tym trudniejsze stoi przed tobą zadanie. Jeśli przenosisz się po zakończeniu semestru, twoje punkty ECTS będą uznane. Co więcej, prawo obowiązuje także na uczelniach zagranicznych, honorujących system ECTS. Pamiętaj tylko, że po przekroczeniu limitu punktów na semestr, może być konieczne wniesienie dodatkowej opłaty za kontynuowanie nauki.

Kiedy można zmienić kierunek studiów?

Najlepszym momentem na zmianę kierunku studiów jest nowy semestr. Umożliwia to transfer otrzymanych już ocen wraz z przysługującymi za zaliczenie przedmiotu punktami ECTS. Najłatwiej o zmianę na tych uczelniach, które prowadzą również rekrutację na semestr letni, ale na innych przeniesienie również jest możliwe.
Bardziej problematyczna jest natomiast zmiana kierunku studiów w trakcie roku. Czy można zmienić kierunek studiów w październiku, jeśli szybko się zorientujesz, że to nie twoja bajka? Tutaj wszystko zależy od wewnętrznych regulacji uczelni. W praktyce łatwiej będzie przenieść się na kierunek mniej oblegany – inaczej dochodziłoby do nadużyć i osoby, które dostały się na mniej atrakcyjne kierunki, masowo przechodziłyby w trakcie roku na te wymagające lepszych wyników z matury.

Czy na pewno warto zmienić kierunek studiów?

Wiesz już, czy można zmienić kierunek studiów po pierwszym roku, semestrze, a nawet w trakcie. Pozostaje zadać sobie pytanie, czy aby na pewno chcesz to zrobić? Warto trochę się nad tym zastanowić. Początki wszędzie bywają ciężkie a nowa rzeczywistość – przytłaczająca. Dla wielu osób studia to moment rozłąki z domem rodzinnym i próba samodzielnego życia. Być może potrzebujesz tylko więcej czasu, aby oswoić się z tymi poważnymi zmianami?

Pamiętaj również, żeby się zastanowić, jakie studia wybrać tym razem, a także, że poza kierunkiem, możesz dokonać zmiany specjalności w ramach swojego kierunku – jest to najczęściej znacznie prostsze, a niejednokrotnie wystarczy dla spełnienia twoich wymagań. Dodatkowo możesz zdecydować się na zmianę trybu studiowania. Łatwiej jest uzyskać zgodę na przeniesienie z trybu stacjonarnego na niestacjonarny. Odwrotna sytuacja również jest możliwa, ale musisz dobrze uzasadnić taką potrzebę i wykazać się dobrymi wynikami w dotychczasowej nauce.

Jak zmienić kierunek studiów?

Jakakolwiek zmiana – czy to uczelni, czy kierunku, czy też specjalności lub trybu – powinna rozpocząć się od wizyty w dziekanacie lub kontaktu z opiekunem roku. Będziesz musiał poznać procedury w obu miejscach – w tym, z którego się przenosisz i w tym, do którego chcesz trafić. Władze uczelni czy nawet wydziału, mają w tym zakresie dużą swobodę. Część dziekanów nie zgodzi się na przenosiny w trakcie roku.
Przygotuj się na solidne uzasadnienie twojego wniosku. Szczerze opisz, dlaczego nowy kierunek uważasz za bardziej trafiony. Jeśli o modyfikacji decydują względy życiowe, również zawrzyj je we wniosku i poczekaj na jego rozpatrzenie.