Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Świeciu
  /  Blog   /  Czy warto studiować języki obce? Gdzie warto studiować kierunki filologiczne?

Czy warto studiować języki obce? Gdzie warto studiować kierunki filologiczne?

Chcesz nauczyć się języka obcego i rozważasz pójście na studia filologiczne np. filologia angielska online?Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem! Dzięki niemu dowiesz się, jak wygląda studiowanie języków obcych, jakie zagadnienia są poruszane na zajęciach, oraz dla kogo filologia będzie dobrym wyborem. Przybliżmy Ci także mniej oczywiste ścieżki kariery absolwentów oraz podpowiemy, gdzie możesz rozpocząć naukę, nawet jeśli Twojej miejsce zamieszkania znajduje się daleko od szkół wyższych.

Zajęcia na studiach filologicznych – czego możesz się spodziewać?

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że filologia nie jest kilkuletnim kursem językowym. W planie studiów znajdują się treści z zakresu gramatyki, literatury, historii czy kultury. Zagadnienia te są poruszane na zajęciach niezależnie od wybranej specjalizacji. Sama nauka języka jest tylko częścią programu studiów. Poza tym warto pamiętać, że większość zajęć na filologii odbywa się w języku obcym. Dlatego znajomość języka już na etapie rozpoczynania studiów jest kluczowa, aby móc swobodnie uczestniczyć w zajęciach.

Studiowanie języków obcych – dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Aby odnaleźć się na zajęciach z filologii, nie wystarczy dobra znajomość języka. To kierunek dla miłośników literatury obcej oraz sztuki. Duża część przedmiotów skupia się wokół tych zagadnień, więc nie można ich pominąć, jeśli chce się pomyślenie przejść przez egzaminy. Na studiach odnajdą się również osoby zafascynowane językoznawstwem, ponieważ plan studiów uwzględnia także przedmioty z zakresu teorii języka.

Jaka filologia jest najbardziej opłacalna?

W dużej mierze zależy to od tego, jak wyobrażasz sobie swoją późniejszą ścieżkę kariery. W przypadku języków, które rzadko pojawiają się w ofertach uczelni, takich jak sinologia, zwykle wystarczy sama znajomość języka. W przypadku bardziej popularnych języków, takich jak anglistyka, zwykle, warto jest zdecydować się na drugi kierunek studiów, jeśli chcesz podjąć pracę w firmie prywatnej czy międzynarodowej korporacji. Zdarza się też, że biegła znajomość języka wystarczy, by znaleźć praktyki lub zostać przyjętym na dane stanowisko. Wszystko zależy od wymagań danego pracodawcy. Często znacznie łatwiej jest przeszkolić pracownika z procedur i narzędzi wykorzystywanych w firmie, niż poświęcać długie miesiące na kurs języka obcego.
Oczywiście można zdecydować się także na zajęcie ściśle związane z wybraną przez siebie specjalizacją. Usługi tłumaczy są wciąż cenione, z kolei w Polsce w wielu szkołach publicznych i prywatnych wciąż brakuje nauczycieli języka. Osoby, które interesują się polityką lub stosunkami międzynarodowymi, mogą ubiegać się także o stanowisko w placówkach dyplomatycznych. Dlatego absolwenci filologii nie mogą narzekać na brak ofert pracy.

Gdzie warto studiować filologię?

Większość uczelni ma w swojej ofercie najbardziej popularne języki obce, takie jak anglistyka czy germanistyka. Jednak zazwyczaj ich filie znajdują się w wielkich aglomeracjach, co jest ogromnym utrudnieniem dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach. Na szczęście istnieje prosty sposób na to, aby uczestniczyć w zajęciach z filologii bez wychodzenia z domu. Wystarczy wybrany język studiować online. Na ULT możesz studiować anglistykę, rusycystykę lub germanistykę całkowicie zdalnie. Wszystko, czego potrzebujesz, to komputer z dostępem do Internetu. Dlatego, jeśli do tej pory ograniczała Cię odległość lub brak czasu na dojazdy, koniecznie aplikuj na filologię online i zacznij realizować swoje plany.