Obrona pracy licencjackiej – jak wygląda i jak się przygotować?
Kiedy praca licencjacka jest już napisana, zaakceptowana przez promotora i przeszła antyplagiat, pozostaje już tylko obrona. Czy to jedynie formalność, a może jeden z najtrudniejszych etapów, który trzeba przejść, by uzyskać dyplom? Zapoznaj się z poniższymi informacjami, aby dobrze przygotować się do obrony.
Na czym polega obrona pracy licencjackiej?
Celem obrony jest udowodnienie członkom komisji, że dana praca została napisana samodzielnie przez studenta. To oznacza, że osoba broniąca musi wykazać się dobrą znajomością treści swojej pracy. Trzeba dokładnie powtórzyć nie tylko część teoretyczną, ale także znać wyniki badań oraz metody, które zostały użyte do ich uzyskania. Decyzję o dopuszczeniu pracy do obrony, a także recenzje mają miejsce wcześniej. Dlatego na tym etapie nie musisz obawiać się, że ktoś niespodziewanie podważy wartość merytoryczną Twojej pracy. Komisji zależy na tym, aby student potrafił w szczegółowy sposób opowiedzieć o owocach swoich działań naukowych.
Jak wygląda obrona pracy licencjackiej?
Cała procedura może się nieznacznie różnić w zależności od danej uczelni wyższej. Jednak zawsze z wyprzedzeniem ustalany jest termin, który umożliwia przygotowanie się. Czasem obrona jest ustalana dla pojedynczych studentów, jednak częściej dla grupy, która ma wspólnego promotora.
W ten dzień nie zapomnij o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości. Warto też wcześniej pomyśleć także o uaktualnieniu danych osobowych. Studenci są proszeni o wejście do sali według ustalonej listy. Oczekiwanie może być stresujące, jednak jeżeli tylko odpowiednio się przygotujesz, z pewnością wszystko pójdzie po Twojej myśli. Po wyczytaniu Twojego nazwiska i wejściu do sali zostaniesz poproszony o przeprowadzenie prezentacji dotyczącej Twojej pracy. Następnie osoby z komisji zadadzą Ci kilka pytań dotyczących zagadnień zawartych w Twoim licencjacie. Po udzieleniu odpowiedzi należy wyjść z sali i oczekiwać na wyniki, które zwykle otrzymuje się tego samego dnia. Obrona pracy zwykle trwa nie więcej niż pół godziny. Jednak oczekiwanie na swoją kolej może trwać długie godziny. Dlatego warto w tym czasie posłuchać muzyki, porozmawiać z innymi studentami czy zająć się ciekawą lekturą, by oderwać myśli od niepotrzebnego stresu.
Jak przygotować się do obrony pracy licencjackiej?
Podstawą jest dobre przygotowanie się. Nauka do obrony nie jest wcale trudna, ponieważ dużą ilość wiedzy z opisywanych przez Ciebie treści, masz już w głowie. Dlatego wystarczy to wszystko powtórzyć, można skorzystać ze skutecznych sposobów na szybką naukę, żeby usystematyzować wiadomości tak, aby bez stresu móc swobodnie o tym opowiadać. Oczywiście w tak ważny dzień czasem ciężko jest uniknąć nerwów. Pamiętaj jednak, że komisja egzaminacyjna to rozumie i tego dnia również zależy im na tym, by student jak najlepiej zaprezentował swoją wiedzę. Dlatego na wizję obrony pracy warto patrzeć z optymizmem.
Dzień wcześniej postaraj się wypocząć. Podejmij aktywności, które sprawiają Ci przyjemność i w miarę możliwości spróbuj się wyśpać. Nie zapominaj także, aby przygotować odpowiedni strój oraz wszystkie potrzebne Ci rzeczy wcześniej, tak, by w dniu obrony uniknąć niepotrzebnych nerwów. Pamiętaj, że Twój ubiór powinien podkreślać powagę sytuacji, dlatego postaw na schludny i elegancki strój. Na koniec warto też wspomnieć, że nieobronienie pracy to nie koniec świata. W razie niepowodzenia może zostać wyznaczony kolejny termin.