Studia hybrydowe – Czy to dobry sposób na naukę?
Ostatnimi czasy zajęcia prowadzone w trybie hybrydowym są rozwiązaniem często stosowanym w systemie edukacji. Na wprowadzenie go zdecydowało się również wiele uczelni państwowych oraz prywatnych. Czym zatem są studia hybrydowe i dlaczego warto wziąć pod uwagę taki system nauki? Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Nauczanie hybrydowe – na czym polega?
Najprościej ujmując, nauczanie hybrydowe to połączenie nauki zdalnej, czyli powadzonej w trybie online, z zajęciami stacjonarnymi. Takie rozwiązanie stało się szczególnie popularne w ostatnich latach, zarówno ze względu na łatwiejszy dostęp do technologii, jak i konieczności ograniczenia kontaktu ze względu na pandemię. Niemniej jednak nauka hybrydowa nie jest czymś zupełnie nowym. Ze względu na liczne zalety tego trybu niektóre szkoły wyższe korzystały z tego rozwiązania już wcześniej. Wybierz kierunek studiów dla siebie i ucz się w wygodny dla siebie sposób.
Forma zajęć na uczelni oraz zdalnie
Plan studiów hybrydowych zakłada podział na zajęcia, które odbywają się stacjonarnie oraz na te w formie online. Przedmiotów, które skupiają się wokół teorii, można z powodzeniem nauczać za pośrednictwem Internetu. Zajęcia nie tracą w żaden sposób na jakości, za to studenci mogą uczestniczyć w nich w zaciszu własnego domu.
Natomiast część praktycznych przedmiotów realizowana jest w formie stacjonarnej na uczelni bądź w zależności od potrzeb kierunku np. w terenie. Dzięki temu studenci uczący się w trybie hybrydowym mają szansę na rozwinięcie swoich umiejętności praktycznych w takim samym stopniu jak studenci stacjonarni.
Zajęcia hybrydowe – Dlaczego to dobre rozwiązanie dla studentów?
Jak było już wspomniane wcześniej, dzięki takiemu połączeniu udaje się skrócić niezbędny czas spędzony na uczelni do minimum, nie tracąc przy tym na jakości nauczania. Niektórym mogłoby się wydawać, że studia online prowadzone całkowicie w trybie internetowym są wygodniejszym rozwiązaniem. I choć faktycznie tak jest, to należy mieć na uwadze, że w przypadku niektórych kierunków rezygnacja z przedmiotów praktycznych jest niemożliwa. Przykładem tego są studia inżynierskie, jak np. budownictwo pasywne, które wymagają od studenta nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także umiejętności wykorzystania jej w życiu zawodowym.
Dzięki łączeniu studiów stacjonarnych z tymi online student może korzystać z zalet obu tych trybów nauki. Zajęcia prowadzone przez Internet to łatwy dostęp do wiedzy. Wystarczy włączyć komputer i można uczestniczyć w zajęciach z dowolnego miejsca na świecie. Platformy zdalnego nauczania sprawiają, że materiały z zajęć są gromadzone w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Kontakt z prowadzącymi również jest ułatwiony, więc nie trzeba specjalnie fatygować się na uczelnię i czekać na termin konsultacji. Z kolei dzięki zajęciom stacjonarnym można zintegrować się ze swoją grupą oraz prowadzącymi i zdobyć niezbędne do wykonywania zawodu kompetencję.
Studia hybrydowe to zatem najlepsza forma nauki dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na edukację, za to nie chcą rezygnować z części praktycznej studiów. To także dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy w trakcie trwania studiów są aktywni zawodowo. Studia hybrydowe są jednym z rozwiązań na to, jak pogodzić pracę z nauką.