Czy warto iść na studia? Poznaj 5 korzyści, jakie daje studiowanie!
Koniec szkoły średniej to czas poważnych decyzji. Po otrzymaniu wyników z egzaminu dojrzałości absolwenci zadają sobie jedno z najważniejszych pytań dotyczących ich przyszłości, czyli „Czy warto pójść na studia?„. Wiele osób zniechęca wizja dalszej nauki i od razu decydują się na podjęcie pracy. Dlaczego jednak warto zadać sobie ten trud i uczyć się dalej? Oto najważniejsze zalety studiowania, które warto poznać przed dokonaniem wyboru.
Czy warto studiować? Rozwijanie swoich pasji
Studia to najlepszy czas i miejsce, by zgłębiać swoje zainteresowania. Stwarzają one olbrzymie możliwości, ponieważ dają studentowi dostęp do rzetelnej i usystematyzowanej wiedzy. Często takie zgłębianie danego tematu bez pomocy nauczycieli akademickich byłoby wręcz niemożliwe. Poza tym studia to nie tylko sucha teoria, ale także ogromna szansa na sprawdzenie swoich umiejętności w praktyce i zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych. Co ważne, swoimi spostrzeżeniami możesz dzielić się z innymi, ponieważ z pewnością na swoim kierunku znajdziesz mnóstwo osób, które podzielają Twoje pasję.
Co dają studia? Najlepszy okres w życiu!
Pewnie każdy usłyszawszy kiedyś słynne zdanie, że „zdąży się jeszcze w życiu napracować”. I choć brzmi to trochę beztrosko, to jest w tym nieco prawdy. Nauka w szkole wyższej, zwłaszcza dziennie, która pozwala najbardziej skupić się na nauce, ale także stwarza ogromne możliwości do poznawania nowych ludzi na studiach, to szczególny czas. Zawiera się w nim przyjaźni na całe życie i odkrywa nowe zainteresowania. Dlatego nie warto z niego rezygnować. Gdy rozpoczniesz już karierę zawodową, możesz już później nigdy nie mieć szansy, by doświadczyć życia studenckiego.
Nie wiem, na jakie studia iść – początek kariery
Studia to nie tylko sztuka dla sztuki, choć oczywiście mogą być jedynie formą samorozwoju i pogłębiania swoich zainteresowań, na ciekawych kierunkach studiów. Jednak częściej pozwalają one zdobyć niezbędną wiedzę i uprawnienia do wykonywania konkretnych profesji. W końcu zawód prawnika, lekarza, pielęgniarki, czy architekta nie miałby racji bytu bez odpowiedniego wykształcenia. Sytuacja jest podobna w przypadku wielu innych dobrze płatnych zawodów czy wysokich stanowisk w cenionych firmach. Menadżer wysokiego szczebla, kierownik czy dyrektor musi posiadać dyplom potwierdzający jego kompetencję, dlatego warto kontynuować edukację, by nie stracić szansy na spełnianie swoich ambicji.
Studia czy praca? Nowe możliwości
Wydaje Cię się, że na studia mogą pozwolić sobie osoby niepracujące, które dopiero co skończyły szkole? Wbrew pozorom dalsza nauka to dobre rozwiązanie dla wszystkich. Może się okazać, że zdobycie tytułu naukowego pomoże Ci piąć się po szczeblach kariery w Twojej obecnej pracy lub ułatwi Ci wykonywanie powierzonych zadań. Można też połączyć pracę ze studiami, np. wybierając tryb zaoczny na uczelni.
Podnoszenie kwalifikacji zwiększa Twoje szanse na rynku pracy
Należy mieć na uwadze, że rynek nieustannie się zmienia. Może się okazać, że Twoje obecne zajęcie przestanie być opłacalne lub dopadnie Cię wypalenie zawodowe. W takich wypadkach warto jest zdobyć nowe kwalifikacje. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne, zwłaszcza dziś, gdy żyjemy w dobie Internetu. Na ULT możesz skończyć nie tylko studia dzienne czy zaoczne, ale także studia w trybie online, bez wychodzenia z domu. Z pewnością uda Ci się pogodzić naukę z innymi obowiązkami, a to umożliwi Ci samorozwój i realizację Twoich planów.